Konferencja HR Session 2024
Nie ulega wątpliwości, że w miarę wchodzenia na rynek pracy kolejnych roczników coraz więcej pytań może nastręczać to jak podejść do tematu zarządzania pokoleniami w organizacji. W końcu nawet już teraz możemy mieć do czynienia z sytuacją gdy w jednej organizacji spotykają się ze sobą przedstawiciele pokolenia X, Y i Z

Poznaj pokolenie X, Y i Z

Podstawowa kwestia to dobre poznanie trzech głównych pokoleń gdyż dopiero po przekonaniu się kim tak naprawdę są ich przedstawiciele można zacząć rozważania. Zasadniczy problem tkwi bowiem w tym, że swoją ocenę poszczególnych pokoleń opieramy przede wszystkim na stereotypach.

Dotyczy to zwłaszcza młodszych pokoleń gdyż przyglądając się choćby milenialsom a więc pokoleniu Y można odnieść wrażenie, że zostało o nich powiedziane już właściwie wszystko. Jednak jeśli już tak wiele wiemy o tym pokoleniu to skąd te wszystkie stereotypy związane choćby z tym jak roszczeniowi są milenialsi? To samo w przypadku pokolenia Z, które ze względu na to, że na dobrą sprawę dopiero powoli wkracza na rynek pracy to może się wydawać najsłabiej poznane. Tutaj wiele osób nadal wierzy w wykreowany obraz młodych ludzi z tego pokolenia jako swoistych smartfonowych zombie, którzy nie widzą niczego poza ekranem swojego telefonu.

Z kolei w przypadku pokolenia X to w jaki sposób jest często pojmowane sprawia, że można odnieść wrażenie iż zupełnie nie pasuje już do świata, w którym z czasem coraz większą siłą będą przedstawiciele pokoleń Y oraz Z. Stosowny etos pracy i wymaganie go również od współpracowników czy też poszanowanie autorytetów i hierarchii – wydaje się, że to nijak nie przystaje do świata niezależności, który tak cenią sobie młodzi ludzie.

Poznaj charakterystykę pokoleń X, Y i Z

W jaki sposób patrzeć na pokolenia X, Y i Z?

Gdy przyjrzymy się temu jak obecnie postrzegane są poszczególne pokolenia i nawet zgłębimy ich charakterystyki możemy nabrać przekonania, że to nijak się ze sobą nie łączy. W końcu mamy do czynienia z trzema grupami, które patrzą na świat w zupełnie inny sposób i mają inne oczekiwania choćby co do tego jak powinna wyglądać praca, która będzie im odpowiadać.

Jednak ta różnorodność postrzegania otaczającej nas rzeczywistości jaką prezentują poszczególne pokolenia powinna skłonić nas do refleksji nad tym czy my patrzymy na to we właściwy sposób. W końcu każdy z nas należy do określonego pokolenia i naturalne jest, że będzie patrzył z tej perspektywy widząc być może na pierwszy rzut oka te cechy, które nas przede wszystkim różnią i które mogą się wydawać negatywne.

Spójrzmy jednak na to z tej perspektywy, że nikt nie jest idealny i każdy ma pewne wady i zalety. Podobnie jest z poszczególnymi pokoleniami gdyż w przypadku każdego można byłoby wymienić szereg kwestii, które patrząc z perspektywy pracy mogą się wydawać problematyczne. Jednak każde pokolenie ma też do zaoferowania szereg zalet mogąc wnieść do firmy naprawdę konkretną wartość.

Kluczowa kwestia w tym wypadku to konieczność spojrzenia na pokolenia X, Y oraz Z z takiej spójnej perspektywy organizacji w której wszystkie te trzy grupy się spotykają. W końcu zazwyczaj oceniając poszczególne pokolenia patrzymy na nie mimo wszystko w oderwaniu od pozostałych.