Konferencja HR Session 2024

Czy zastanawialiście się kiedyś czym różni się tester manualny od automatyzującego? Albo czy słyszeliście o taki skrócie jak SDET? Jeśli do tej pory jeszcze to warto bliżej poznać świat testerów za sprawą Bee Talents, które w ramach swojego newslettera BeeTech Newsletter regularnie dzieli się ciekawostkami ze świata IT, które mogą pomóc rekruterów lepiej zrozumieć świat technologii.

  • Tester manualny – w dużym uproszczeniu – ręcznie przeklikuje aplikację w poszukiwaniu błędów i potencjalnych problemów. Może (ale nie musi) znać takie narzedzia, jak Selenium czy Cucumber. Dużym plusem (a czasem wymogiem) jest to, aby miał certyfikat ISTQB. W dalszej kolejności może skierować swe kroki w rolę liderską lub testera automatyzującego.
  • Tester automatyzujący (NIE: automatyczny) – to, co tester manualny robi ręcznie, Automation tester zapisuje w formie kodu z użyciem zewnętrznego oprogramowania od tego, które jest testowane. Może być to zrealizowane z użyciem takich technologii, jak JavaScript, Java, Python czy C#. Powtarzalne czynności testera są dzięki temu „zmechanizowane”, a testy porównują oczekiwane wyniki z faktycznymi.
  • SDET, czyli z ang. Software Developer in Test to rola łącząca obowiązki Testera automatyzującego i Programisty, opiera się na pełnej wiedzy dot. testowania, ale też znajomości kompleksowych technik testowania oprogramowania oraz samego programowania. SDET można się stać zarówno przechodząc ze ścieżki programistycznej, jak i testerskiej.

Co to oznacza dla Rekrutera w IT w praktyce?

  • Same firmy szukające specjalistów z obszaru testowania wszystkie te pojęcia mylą, więc warto, aby doprecyzować dokładnie z klientem na rozmowie, kogo właściwie szukamy.
  • Specjalistów można szukać po wyżej wymienionych technologiach.
  • Przejście ze stanowiska Testera Automatyzującego w SDET nie jest jednoznacznie określone.
  • Warto też wiedzieć, że to nie są jedyne nazwy stanowisk testerskich – na rynku można znaleźć też wersje m.in. takie jak: QA, QA Specialist, QA Engineer, Automation Test Engineer, Automation QA etc. – podobnie jak w punkcie pierwszym, warto sprawdzać dokładne zadania, które dany tester realizował.

Więcej informacji znajdziesz tutajtutaj oraz tutaj!